Jdi na obsah Jdi na menu
 


víra a věda si nekonkurují

 

1.6 Bůh je sám sobě příčinou. Nikdo ho nestvořil a nic není příčinou jeho existence. V tom se zásadně liší od všeho v našem světě. Bůh jediný existuje sám o sobě. Vše ostatní je na něm závislé. On je dokonalý a všechny jeho vlastnosti jsou dokonalé.

 

2 Na co nám věda neodpoví?

Existují v zásadě dva způsoby, jak lidé kladou otázky a nachází na ně odpovědi. Můžeme si položit otázku „jak?“ věci fungují. Jako odpověď nám může dobře posloužit věda. Jsou lidé, kteří některé pasáže z Bible chápou jako vědecký popis a staví ji proti vědě. Bible se ale zaměřuje na popis stvoření z jiného pohledu než věda. Vědě nekonkuruje a neprotiřečí si s ní. Odpovídá na otázky „proč?“ věci jsou a jaký pro nás mají význam. Je to jiný způsob kladení otázek a jiný způsob odpovědí.1

 

Když malíř nakreslí obraz, těžko se spokojíme s vědeckým vysvětlením. Pro většinu lidí bude otázka „proč?“ obraz nakreslil mnohem zásadnější než otázka „jak?“.

 

Když se díváme na přírodu, jsme v podobné situaci. Často žasneme nad její krásou a dokonalostí. Vyžádáme-li si vědecké vysvětlení, dozvíme se o fotosyntéze, hvězdokupách, nebo gravitačním zákoně. I když bychom byli schopni přesně zformulovat všechny přírodní zákony, zůstala by otázka „proč tu jsou?“ a „proč je to tak krásné a dokonalé?“. Materialista asi řekne „Inu, to tak prostě je“.

 

Věřící se neuspokojí s vědeckým vysvětlením. Odpovědi na otázky „proč?“ poskytují mnohem větší uspokojení naší touze nacházet odpovědi. Dávají smysl věcem kolem nás i našemu životu.

 

Pro materialistu jsou příroda a vesmír jen jiná slova pro „všechno“. Pro věřícího stvořil Bůh rámec prostoru a času, který naplnil věcmi a živými bytostmi, které vzbuzují údiv. To všechno je projevem jeho lásky a odleskem jeho krásy.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář